Iluzija o paleti (13. studeni 2011. godine)
Klikni play u prozoru gore za početak streama s YouTube-a. Video koji sam načinio za ovaj post je optička iluzija. On ilustrira da se za konstrukciju "mentalne mape" trodimenzionalne naravi objekta oslanjamo na mnogo vizualnih informacija kojih često nismo ni svjesni dok procesiramo svijet oko sebe. Evo nekoliko važnijih:
- Perspektiva; perspektivno "skraćenje" udaljenijih dijelova objekta
- Osvjetljenje; karakter osvijetljenosti različitih dijelova objekta
- Sjene; gdje su sjene i kakva im je geometrija, što baca sjenu i gdje?
Gornja iluzija "funkcionira" zato jer
- je prikaz objekta u ortografskoj (a ne perspektivnoj) projekciji,
- objekt ne baca sjene sam na sebe
- izvor svjetlosti je u posebnom položaju, i
- geometrija objekta / palete je posebna, tj. on se sastoji od sfernih udubljenja / izbočenja u ravnini.

Dobar crtež i dobra slika iskoristit će sve elemente koje (većinom potpuno nesvjesno) procesiramo da stvori vrstu "iluzije" trodimenzionalnosti objekata / prizora koje prikazuje. Zato slikar mora vrlo dobro razumjeti kako um procesira vizualno, jer je dobra slika uvijek rezultat "prevare" mehanizama interpretacije vizualne informacije. Ja sam (još uvijek) nevješt crtač i moji radovi nisu najbolja ilustracija ove velike priče, ali svejedno, u ovom postu ću ovu tezu ilustrirati svojim crtežima šaka, stopala, a i jednog koljena. Neki od tih radova stariji su od godine dana.

Dobar crtež mora imati, osim korektne geometrije, i ispravan odnos svjetlijih i tamnijih dijelova objekta / crteža. Iz tog odnosa svjetla i sjene naš um / mozak sudi o trodimenzionalnoj naravi (prikazanog) objekta.

Meni je posebno teško dobiti glatke, kontinuirane prijelaze između tonova tamnog i svijetlog. Akademci to rade fantastično,
tako da izbjegavam gledati radove dobrih studenata dobrih akademija jer su demotivirajuće predobri.
Glatki prijelazi su posebno efektni zbog generiranja iluzije o mekoći i karakteru "obline" dijela objekta. Da li je taj
dio objekta više cilindričan ili sferičan ili je neka zanimljiva kombinacija te dvije geometrije? Kakve su mu zakrivljenosti?

Tema iz ovog posta dio je priče o slikarstvu uopće. Za njenu razradu, preporučujem čitanje članaka u Wikipediji o >> grisaille slikanju i o >> chiaroscuro "modeliranju" svjetlosti. Vrlo poučno, a tamo ćete naći i primjere "modeliranja svjetlosti i sjene" mnogo bolje od ovih mojih.

Za kraj, još jedna šaka u izraženoj perspektivi (ispod).

to an old dead tree
get word to April
to rescue me
Tom Waits, November
<< Kad sam imao glas | Modeliranje automobila >> |
Zadnji put osvježeno 13. studenog 2011. godine