Splićani žele biti supermeni (23. travnja 2012. godine)

Naslov članka iz Slobodne Dalmacije

Eto, takav je bio naslov članka na zadnjoj stranici jučerašnje Slobodne Dalmacije. Radi se o članku novinarke Lenke Gospodnetić popraćenom fotografijama Pauna Paunovića. Taj članak donosi osvrt na tribinu o nanoznanosti održanu 21. travnja 2012. godine u Prirodoslovno tehničkoj gimnaziji u Splitu. Tribina Want to be a superhuman? se sastojala od tri predavanja i debate o koristima i opasnostima (bio-)nanotehnologije. Predavanja su održali dr. Silvija Gradečak (MIT), dr. Slaven Garaj (Harvard) i dr. Antonio Šiber (tj. ja), a u debati su sudjelovali srednjoškolci.

Cijeli događaj odvijao se unutar projekta Europske komisije >> Nanochannels. Koordinatorica tog projekta za Hrvatsku je Ana Bedalov koja me je i pozvala u Split.

Nanochannels logo

Podnaslov članka prikazan je na slici ispod i on donekle govori o onome o čemu sam ja govorio. Radi se o proširenju ideja predstavljenih u tekstu >> Nanoznanost i medicina budućnosti, koji sam dodatno spekulativno začinio s ciljem da "zasladim" debatu srednjoškolaca.

Podnaslov članka iz Slobodne Dalmacije

Cijeli članak možete >> downloadirati OVDJE (PDF, 236 kB, scan dijela zadnje stranice Slobodne Dalmacije na dan 22. travnja 2012. godine). Novinarka Lenka Gospodnetić je najviše zapamtila moju spekulaciju o usmjeravanju evolucije čovjeka s ciljem naseljavanja drugih planeta. Toj sam zamisli u predavanju posvetio i poseban slajd (slika ispod).

Nano-X-men

Nakon debate publika je glasala o argumentima afirmacijske (za nanotehnologiju) i negacijske (protiv nanotehnologije) grupe. Afirmacija je dobila 15, a negacija 18 glasova. Od ovih 15 glasova većina su bili glasovi odrasle publike.

>> Downloadirajte OVDJE članak Splićani žele biti supermeni.

<< Kao osobi i prijatelju Molekularna biofizika >>

Zadnji put osvježeno 23. travnja 2012. godine