NSF SciVis (2. studenog 2012. godine)

Upravo sam primio mail iz NSFa (National Science Foundation) u kojemu piše:
Your entry to the International Science & Engineering Visualization Challenge (SciVis) has been chosen as one of the top 10 in its category! A panel of judges will now choose winners from this select group of finalists.
The public will also be given a chance to vote as well. By logging in to our online voting platform, anyone can vote for their favorite entries in each of the five categories. The top vote-getters in each category will be designated the People’s Choice.
So, tell your friends, family, and colleagues to vote. You can also promote your entry on Facebook and Twitter (#scivis). With a little help, your entry just might be the People’s Choice!
Sincerely,
The NSF SciVis Team
P.S. Having trouble using the embedded link above? Copy and paste http://bit.ly/Q8YqKe into your web browser to access the voting page.
Rad koji je prošao u finale SciVis natjecanja prikazan je na slici koja je otvorila ovaj post. Prošao ja dalje kroz
natjecanje ili ne, u svakom slučaju
mi je drago da sam napravio tu infografiku jer mislim da bi mogla biti korisna u učionici i na predavanju. Infografika objašnjava
Caspar-Klug klasifikaciju virusa i značenje T-broja. Možete je downloadirati u visokoj kvaliteti u PDF formatu
>> OVDJE.
U opisu mog rada piše:
Rad objašnjava matematiku iza strukture i geometrije najjednostavnijih ikozaedarskih virusa. To je poznato i kao Caspar-Klug princip kvaziekvivalencije.
Tko je publika kojoj je rad namijenjen?
Srednjoškolci, ali i studenti pa čak i znanstvenici kojima tema nije poznate.
Koja je svrha i namjena vašeg rada?
Svrha rada je objašnjenje geometrije i matematike iza oblika i struktura virusa. Rad bi se mogao koristiti kao poster, pomagalo u nastavi, ili čak i kao podsjetnik, postavljen na zid u uredu nekog znanstvenika.
Vizualni dojam:
Ovdje je naglasak na matematici i geometriji, stoga je vizualnost relativno rigorozna i objašnjava oblik koristeći uglavnom linije. Ovo podsjeća na ilustracije u udžbenicima matematike. Ipak, tu su i četiri 'linijska crteža' konstruirana na temelju eksperimentalnih (PDB) podataka, ali prikazani također i na matematički pojednostavljen način; kako poster i pokazuje, postoji jasan put od kompleksne eksperimentalne strukture do jednostavne geometrijske konstrukcije.
Učinkovita komunikacija:
Suština geometrijske klasifikacije virusa, T-broj, ilustrirana je uz pomoć koncepta 'skakanja po strukturi'. Tako se svi T-brojevi mogu izračunati jednostavno brojeći skokove od jednog pentamera u virusu do njemu susjednog. Ovo predstavlja jasan i lako pamtljiv način da se pojmi suština matematike virusa. 'Putanje skakanja' prikazane su na oblicima strelicama koje ujedinjavaju sve različite strukture i reprezentacije.
Svježina/originalnost:
Virus se obično prikazuje na trodimenzionalan, spektakularno osjenčen i obojen način (ja sam to također radio). I dok to sigurno pobuđuje interes promatrača, moguće je da takav način onemogućuje poimanje jednostavne matematike koja se nalazi i u naizgled iznimno kompliciranom virusu. Cilj je postera da pojednostavni i da pouči. On stoga namjerno izbjegava spektakularni prikaz virusnih oblika, potičući studenta da prepozna opće i zajedničko, matematičku esenciju virusa.

Usput, sve do 8. studenog 2012. godine možete glasati za radove na SciVis natjecanju >> na OVOM linku, a ja se svakako u tom smislu toplo preporučujem :) Glasajte za mene ako vam se moj rad dopada.
PDF zapis postera možete downloadirati >> OVDJE.
NADOPUNA: (25. ožujka 2013. godine) OK, pobijedio nisam, ali danas sam dobio fino otisnutu "potvrdu" (certificate) od NSF-a
da sam bio finalist natjecanja (ispod).

<< Čudnovato poglavlje | Prva aproksimacija poezije >> |
Zadnji put osvježeno 2. studenog 2012. godine